Преподобний Алексій Карпаторуський, сповідник

Ікона преподобного Алексія Карпаторуського, сповідника
Апостольні труди святого Алексія

Православні закарпатці глибоко почитають свого праведного земляка преподобного Алексія Карпаторуського, нетлінні останки якого нині покояться у Свято-Миколаївському чоловічому монастирі в с. Іза-Карпутлаш Хустського району Закарпатської області, де настоятелем є архімандрит Вассіан (Поп).

Під керівництвом схиархімандрита Алексія (Кабалюка) на зорі XX ст. почався масовий рух за відродження прадідівської Православної Церкви на Закарпатті. В часи заборони Православ'я угорською владою, яка панувала на Закарпатській землі і проповідувала католицьку віру, слов'янське населення зазнавало сильних гонінь і переслідувань.

Але отець Алексій активно і наполегливо попри всі перешкоди і загрози проповідує Православ'я, організовує молитовні доми, таємні зібрання, привозить з Єрусалиму і Афону святині, розповсюджує православну літературу. Повертається в м. Хуст лише у 1920 р., коли Закарпаття увійшло до складу Чехословаччини, яка визнала Православну Церкву. У м. Хусті ієромонах Алексій відкрив в оселі М. Палканинця молитовний дім, при якому згодом започаткував інтернат для православних учнів гімназії та громадської школи.

У 1921 р. отця Алексія було обрано настоятелем Ізького Свято-Миколаївського монастиря. У 1925 р. отця Алексія було зведено в сан архімандрита і призначено головою Духовної Консисторії. Окрім цього в м. Хуст під його керівництвом було побудувано Свято-Благовіщенський храм, настоятелем якого він був до своєї праведної кончини. У 1947 р. схиархімандрит Алексій тихо відійшов до Господа у Домбоцькому Свято-Успенському жіночому монастирі.

Православні закарпатці не забувають свого праведного земляка. Його труди у народі проголошені апостольськими, а його з любов'ю іменують Апостолом Закарпаття. У 1997 р. закарпатський люд відзначив 120-річчя від дня народження та 50-річчя з дня упокоєння схиархімандрита Алексія. 12 березня 1999 р. були знайдені нетлінними останки схиархімандрита Алексія на братському кладовищі Ізького Свято-Миколаївського чоловічого монастиря.

Щорічні дні святкування памяті преподобного Алексія - 21 жовтня та 2 грудня

Як глибоко релігійна людина, яка цінує і береже історію рідного краю і виступає за відродження духовності в Україні, М. В. Ярема надає дієву матеріальну підтримку на розвиток Ізького Свято-Миколаївського монастиря.

Докладніше про преподобного Алексія у книзі
Архімандрита Гавриїла (Кризини)
ТВЕРДИНЯ ПРАВОСЛАВ'Я ЗАКАРПАТТЯ
Ізький Свято-Миколаівський чоловічий монастир