ПРОСЛАВЛЕННЯ У СОНМІ СВЯТИХ СХИАРХІМАНДРИТА АЛЕКСІЯ (КАБАЛЮКА)

У 1997 році Православна Церква на Закарпатті відзначала 120-річчя від дня народження та 50-річчя з дня упокоєння схиархімандрита Алексія (Кабалюка). У зв'язку з цим той рік проголошено було в області роком отця Алексія. У містах і селах проходили торжества. 26 червня того ж року відбулось урочисте зібрання церковної і світської громадськості в смт Ясіня, на батьківщині сповідника святого Православ'я.

Православні закарпатці ніколи не забували свого праведного земляка. Його труди були воістину апостольськими, а його самого в народі з любов'ю іменували Апостолом Закарпаття. Стежинка до могили праведника ніколи не заростала.

12 березня 1999 року, в п'ятницю другої седмиці Великого Посту, в Ізькому Свято-Миколаївському монастирі, за настоятельства архімандрита Стратоніка (Легача), відбулись надзвичайні події. За благословенням керуючого Хустською єпархією єпископа Агапіта (Бевцика)30, — були знайдені нетлінними останки схиархімандрита Алексія, першого настоятеля обителі. Останки, що пролежали в землі 52 роки, залишились майже не ушкодженими, їх обережно підняли з могили та з благоговінням перенесли до монастирського храму.

Збереглись також хрест, чотки та одежа покійного (мантія і підрясник). Найбільшого здивування викликала знайдена в могилі ікона Божої Матері "Скоропослушниця". Дошка, на якій вона була написана, навіть не розкололась, а зображення залишилось чітким і після того, як ікона висохла.

Священний Синод Української Православної Церкви 8 липня 2001 року на своєму розширеному засіданні, розглянувши життя, подвиги та чудеса схиархі-мандрита Алексія (Кабалюка) й враховуючи те, що він є великим світильником і Апостолом святого Православ'я на Закарпатті, ухвалив:

1) Благословити для місцевого прославлення і вшанування схиархімандрита Алексія (Кабалюка).
2) Затвердити його іконописне зображення.
3) Ухвалити представлені проекти тропаря і кондака преподобному Алексію Карпаторуському, сповіднику.
4) Пам'ять прп. Алексія Карпаторуського, сповідника, святкувати в день його блаженної кончини 19. 11 (2. 12).
5) Чесні останки прп. Алексія вважати святими мощами.
6) Піднести подяку Богу, дивному у святих Своїх, що явив Свого нового молитвеника за народ Божий у лику святих нашої землі.

Прославлення схиархімандрита Алексія відбулось 21 жовтня 2001 року в Ізькому Свято-Миколаївському монастирі. Почесних гостей приймали керуючий Хустською єпархією єпископ Іоанн (Сіопко) та новий настоятель монастиря архімандрит Вассіан (Поп).

Святкове богослужіння очолив Предстоятель Української Православної Церкви Блаженніший Володимир, Митрополит Київський і всієї України. Йому співслужили Високопреосвященний Онуфрій, митрополит Чернівецький і Буковинський, Високопреосвященний Миколай, архієпископ Івано-Франківський і Коломийський, Високопреосвященний Антоній, архієпископ Хмельницький і Шепетівський, Преосвященний Іоанн, єпископ Хустський і Виноградівсь-кий, Преосвященний Павел, єпископ Вишгородський, Преосвященний Агапіт, єпископ Мукачівський і Ужгородський, Преосвященний Володимир, єпископ Почаївський, духовенство Хустської, Мукачівської та інших єпархій України.

За богослужінням був присутній представник Православної Церкви в Чеських землях і Словаччині, настоятель храму на честь мч. В'ячеслава у м. Брно (Чеська Республіка) протоієрей Иосиф Фейсак. "Свято Закарпаття, — підкреслив о. Иосиф, — це і наше свято, бо православні Чехії добре знають отця Алексія і свято бережуть пам'ять про нього у своїх серцях"[31]

Ще задовго до початку святкового богослужіння, о 7 годині ранку, із Свято-Благовіщенського храму м. Хуста (який був побудований зусиллями прп. Алексія), до Ізького монастиря вирушив хресний хід з іконою Божої Матері "Акафісна", яка була передана як благословення прп. Алексію на Святій Горі Афон.

Залунали дзвони, провістивши, що до Ізької обителі прибув Митрополит Київський і всієї України Володимир. Тисячі людей юрмилися, простягаючи руки до Предстоятеля, бажаючи отримати першосвятительське благословення. Почалась Божественна літургія. Після малого входу була відправлена остання заупокійна літія за схиархімандритом Алексіем. Високопреосвященнішим митрополитом Онуфрієм була зачитана постанова Священного Синоду про приєднання до сонму святих отця Алексія. Преосвященний єпископ Іоанн прочитав житіє преподобного. І ось настала хвилююча мить. Під спів тропаря і кондака з вівтаря було винесено ікону преподобного Алексія, і вперше духовенство проспівало йому величання.

Понад 40 тисяч віруючих молились у той день за богослужінням у Ізькому Свято-Миколаївському чоловічому монастирі.

"Цієї знаменної дати віруючі чекали вже багато років, — зауважив у своїй промові керуючий Хустською єпархією єпископ Іоанн, — це насправді торжество Православ'я на Закарпатті. Протягом багатьох років православні майже кожного дня приходили до обителі, прохаючи у преподобного молитовного заступництва перед Богом та покрову. Зі сльозами вони молились на могилі святого. А пізніше — і перед його святими мощами. Сьогодні обитель зберігає багато свідчень про зцілення від важких недуг та молитовне заступництво преподобного Алексія"[32].


30. У 2000 р. єпископ Агапіт був переведений на Мукачівську кафедру, керуючим Хустською єпархією було призначено єпископа (з 28. 08. 2004 р. архієпископ) Іоанна (Сіопко).
31. Торжество Православ'я на Закарпатті // Єпархіальні вісті. №8. Мукачево,
2001. Грудень. С. 1.
32 Там же. Православна Церква сьогодні // Духовна криниця Карпат. Хуст, 2002. Лютий. С. 2.

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА
ЗАСНУВАННЯ МОНАСТИРЯ
МОНАСТИР В УРОЧИЩІ "КАРПУТЛАШ"
МОНАСТИР ЗА РАДЯНСЬКИХ ЧАСІВ
ВІДРОДЖЕННЯ МОНАСТИРЯ
ПРОСЛАВЛЕННЯ У СОНМІ СВЯТИХ СХИАРХІМАНДРИТА АЛЕКСІЯ (КАБАЛЮКА)
СУЧАСНИЙ СТАН МОНАСТИРЯ
ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА
ІЛЮСТРАЦІЇ