СУЧАСНИЙ СТАН МОНАСТИРЯ

У березні 2001 року указом єпископа Хустського Іоанна архімандрита Стратоніка (Легача) було звільнено з посади настоятеля Ізького Свято-Миколаївського монастиря й призначено духівником жіночого монастиря в с. Липчі. На вакантну посаду настоятеля було призначено архімандрита Вассіана (Попа), який до цього займав у монастирі посаду благочинного.

На початок 2002 року в монастирі проживало 17 чоловік братії[33].

Згідно з Указом Президента України від 21 березня 2002 року "Про невідкладні заходи щодо остаточного подолання негативних наслідків тоталітарної політики колишнього СРСР стосовно релігій та відновлення по рушених прав церков і релігійних організацій" було прийняте відповідне розпорядження голови Закарпатської обласної адміністрації І. М. Різака від 11 листопада 2002 року.

На основі останнього документа відділом у справах релігій при ОДА було надіслано листа на ім'я голови Хустської РДА М. І. Горби від 12 листопада 2002 року. В ньому зазначалось, що згідно з пунктом 1.3 вищенаведеного розпорядження необхідно подати узгоджені з керівниками релігійних організацій конкретні пропозиції щодо тих культових споруд, які використовуються не за призначенням і підлягають поверненню, зокрема приміщення Свято-Миколаївської обителі с. Ізи.

У зв'язку із цим листом було зразу укладено договір-угоду на тимчасове спільне функціонування тубдиспансера та Свято-Миколаївського монастиря на земельній ділянці в с. Іза-Карпутлаш Ізької сільської ради, до вирішення питання переведення лікарні в інше місце.

У своєму користуванні Ізький монастир має такі споруди:

1) Свято-Миколаївський храм, будівництво якого було завершене в 1998 році; зараз у ньому проводяться іконописно-монументальні роботи;
2) двоповерховий корпус з домовою церквою (на другому поверсі) на честь Воздвиження Чесного Хреста Господнього та приймальнею намісника;
3) двоповерховий корпус, на першому поверсі якого розмістились велика трапезна на 150 чоловік, кухня та келарня; на другому поверсі для братії обладнані у вигляді мансард сім келій;
4) одноповерховий банно-пральний корпус;
5) ліве крило другого поверху лікарні, де розміщено 11 монашеських келій;
6) каплиця на честь Іверської ікони Пресвятої Богородиці;
7) старенький будинок від часів першого монастиря, непридатний для проживання;
8) надкринична каплиця, де здійснюється освячення води в день Богоявлення Господнього та інші великі свята;
9) корпус монастирської міні-ферми;
10) вхідна брама з церковними крамницями.

В Ізькій Свято-Миколаївській обителі проживають, проводячи своє життя згідно з монастирським статутом, 25 насельників, а саме:

1) архімандрит Вассіан (Поп) — намісник монастиря, який за свою невтомну працю в розбудові монастиря та особливу духовну опіку над багаточисельними прихожанами та паломниками обителі був відзначений такими церковними нагородами: другим хрестом з прикрасами, ювілейним орденом "Різдво Христове" І ступеня, орденом св. прпп. Антонія і Феодосія II ступеня, орденом Різдва Христового II ступеня, орденом св. рівноап. вел. кн. Володимира III ступеня, ювілейними медалями "Різдво Христове" І та II ступенів, медаллю "10 років Харківського собору", медаллю св. Алексія (Кабалюка) та архієрейськими грамотами;
2) схиархімандрит Євсевій (Дацьо) — духівник і казначей;
3) архімандрит Варфоломей (Голоботовський);
4) архімандрит Адріан (Малета) — економ;
5) ігумен Матфей (Різак) — благочинний;
6) ігумен Миколай (Шестак) — ризничий та регент;
7) ігумен Дорофей (Тишкін) — келарь;
8) ієромонах Євсевій (Стець) — уставщик;
9) ієромонах Зосима (Дуцак) — помічник ризничого;
10) ієромонах Варсонофій (Голинський)—просфорник;
11) ієродиякон Серапіон (Беланинець) — завідуючий господарством;
12) ієродиякон Меркурій (Жданов) — помічник келаря;
13) ієродиякон Антоній (Лаптін) — старший паламар;
14) ієродиякон Іларіон (Кирик) — помічник казначея;
15) ієродиякон Воніфатій (Гланер) — зав. трапезною;
16) інок Василід (Габорець)—завідуючий крамницями;
17) інок Іриней (Курта) — помічник зав. господарством;
18) послушник Віктор Бляшинець;
19) послушник Миколай Войнич;
20) послушник Михайло Хвуст;
21) послушник Димитрій Сабов;
22) послушник Юрій Деда;
23) послушник Василій Деда;
24) послушник Андрій Селаді;
25) послушник Іоанн Зубало.

Упокоїлись і поховані на братському кладовищі відродженого монастиря його насельники:

1) архієпископ Сава (Бабинець, † 1992);
2) архімандрит Леонід (Легач, † 2000);
3) архімандрит Серафим (Шутак, † 2004);
4) ігумен Пафнутій (Чопик, † 1996) - колишній келійник прп. Алексія Карпаторуського;
5) ігумен Константин (Цяпець, † 2000).

Братія обителі у вільний від богослужінь та келійних молитв час займається сільським господарством: вирощує картоплю, кукурудзу та квасолю, заготовляє сіно, а також доглядає корів, свиней і домашню птицю. Монастир має у своєму розпорядженні п'ять рибних ставків.

Особливо шанованими святами обителі, в які відбуваються урочисті богослужіння в присутності багатьох богомольців, є Благовіщення Пресвятої Богородиці (25 березня/7 квітня), ікони Божої Матері Іверської (вівторок Світлої седмиці), святителя Миколая Мирлікійського (9/22 травня та 6/19 грудня), первоверховних апостолів Петра і Павла (29 червня/12 липня), Воздвиження Чесного Хреста Господнього (14/27 вересня), ікони Божої Матері "Скоропослушниця" (9/22 листопада) та пам'ять прп. Алексія Карпаторуського (8/21 жовтня та 19 листопада/2 грудня).

Святині монастиря: рака з мощами прп. Алексія Карпаторуського, сповідника; напрестольний хрест із часткою святого Животворящего Хреста Господнього; мощевик із частками мощей преподобних отців Києво-Печерських та місцевошанована ікона Пресвятої Богородиці "Скоропослушниця" (знайдена в могилі прп. Алексія Карпаторуського).


33. Православна Церква сьогодні // Духовна криниця карпат. Хуст, 2002

 

 

Адреса монастиря:
Свято-Миколаївський чоловічий монастир
с. Іза-Карпутлаш Хустського району
Закарпатської області 90436
тел.: (03142) 4-20-23

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА
ЗАСНУВАННЯ МОНАСТИРЯ
МОНАСТИР В УРОЧИЩІ "КАРПУТЛАШ"
МОНАСТИР ЗА РАДЯНСЬКИХ ЧАСІВ
ВІДРОДЖЕННЯ МОНАСТИРЯ
ПРОСЛАВЛЕННЯ У СОНМІ СВЯТИХ СХИАРХІМАНДРИТА АЛЕКСІЯ (КАБАЛЮКА)
СУЧАСНИЙ СТАН МОНАСТИРЯ
ДЖЕРЕЛА ТА ЛІТЕРАТУРА
ІЛЮСТРАЦІЇ